Bajirao Mastani, czyli historyczna opowieść o miłości

Bajirao Mastani to indyjski film historyczny z 2015 roku w reżyserii Sanjay Leela Bhansali.

Opowiada on historię Bajirao Peshwy, legendarnego generała Maratha, i jego romansu z Mastani, muzułmańską księżniczką. Film jest znany ze swoich imponujących scen batalistycznych, bogatych kostiumów, zapierających dech w piersiach scenografii i porywającej muzyki.

Obsada:

 • Ranveer Singh jako Bajirao Peshwa
 • Deepika Padukone jako Mastani
 • Priyanka Chopra jako Kashibai, pierwsza żona Bajirao
 • Tanvi Azmi jako Radhabai, matka Bajirao
 • Milind Soman jako Shamsher Bahadur, ojciec Mastani

Fabuła:

Film rozpoczyna się od przedstawienia Bajirao jako nieustraszonego wojownika, który poświęcił swoje życie na służbę imperium Maratha. Podczas jednej z kampanii wojennych spotyka Mastani i zakochuje się w niej bez pamięci. Ich związek spotyka się z silnym sprzeciwem ze strony rodziny Bajirao i społeczności Maratha, ze względu na różnice religijne i kulturowe. Pomimo przeciwności losu, Bajirao i Mastani pobierają się i żyją razem w szczęściu. Jednak ich szczęście nie trwa długo. Intrygi polityczne i wrogość rodziny Bajirao prowadzą do tragicznego finału.

Plusy:

 • Imponujące sceny batalistyczne: Film zawiera jedne z najlepszych scen batalistycznych w historii indyjskiego kina. Choreografia walk jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, a efekty specjalne są na najwyższym poziomie.
 • Bogate kostiumy i scenografia: Kostiumy i scenografia w filmie są niezwykle bogate i dopracowane. Oddają one w perfekcyjny sposób atmosferę XVIII-wiecznych Indii.
 • Porywająca muzyka: Muzyka w filmie jest skomponowana przez Sanjaya Leela Bhansali i jest prawdziwą ucztą dla uszu. Piosenki są chwytliwe i idealnie pasują do nastroju filmu.
 • Gra aktorska: Ranveer Singh, Deepika Padukone i Priyanka Chopra dają popis swoich umiejętności aktorskich. Ich role są pełne emocji i charyzmy.

Minusy:

 • Długość filmu: Film trwa prawie trzy godziny, co może być męczące dla niektórych widzów.
 • Tempo filmu: Tempo filmu jest czasami nierówne, z kilkoma dłużącymi się scenami.
 • Historyczne niedokładności: Film zawiera pewne niedokładności historyczne, co może zniekształcić obraz rzeczywistych wydarzeń.

Oto opis historii kluczowych postaci oraz walorów estetycznych w filmie "Bajirao Mastani" w języku polskim:

Postacie i ich historia

 • Bajirao Peshwa: Bajirao to potężny i charyzmatyczny wojownik, Peshwa (premier) potężnego Imperium Maratha. Jest oddany swojej pierwszej żonie, Kashibai, jednak ulega fascynacji i miłości do Mastani. Jego życie to ciągła walka – na polach bitew o chwałę imperium, oraz w zaciszu pałacu, gdzie próbuje pogodzić powinność wobec rodziny z uczuciem do Mastani.

 • Mastani: Mastani jest muzułmańską księżniczką, córką hinduskiego radży. To kobieta niezwykłej urody, nie tylko fizycznej, ale i odwagi oraz lojalności. Jej miłość do Bajirao jest bezwarunkowa, gotowa jest poświęcić wszystko, by pozostać przy jego boku. Staje się symbolem buntu przeciwko religijnemu i kulturowemu podziałowi.

 • Kashibai: Kashibai jest pierwszą żoną Bajirao. To oddana i kochająca kobieta, której serce rozpada się, gdy mąż zakochuje się w Mastani. Mimo bólu, Kashibai wykazuje niezwykłą siłę i godność. Staje się uosobieniem prawości i obowiązku wobec rodziny.

Piękno filmu

"Bajirao Mastani" zachwyca pod względem wizualnym na wielu poziomach:

 • Bogactwo kostiumów i scenografii: Film jest przepychem zdobień, detali i barwnych tkanin. Kostiumy bohaterów precyzyjnie odtwarzają epokę, a wyszukane wnętrza pałaców i świątyń zachwycają autentycznością.

 • Choreografia i sceny walki: Sceny batalistyczne są epickie i dynamiczne, doskonale łącząc rozmach z dbałością o detale taktyczne. Choreografia tańców, zwłaszcza tych wykonywanych przez Mastani, jest mistrzowska i pełna emocji.

 • Gra świateł i kompozycja kadru: Reżyser Sanjay Leela Bhansali znany jest z malowniczego komponowania kadrów. Każda scena filmu jest niczym wyjęta z obrazu – wykorzystuje piękne światło i architektoniczne tło do wzmacniania emocjonalnego przekazu.

Uwaga: Pamiętaj, że choć film jest inspirowany prawdziwą historią, wprowadza liczne artystyczne zmiany, dostosowujące wydarzenia do dramaturgicznego charakteru dzieła.

Podsumowanie:

Bajirao Mastani to imponujący film historyczny, który z pewnością zachwyci fanów gatunku. Film jest pełen akcji, romansu, dramatyzmu i pięknych scen. Chociaż ma kilka wad, zdecydowanie jest to pozycja warta obejrzenia.

By: Angelika
Sztuka, kultura, historia, dziedzictwo
Historyk Angelika pisze wnikliwe artykuły rzucające światło na mniej znane narracje historyczne. Jej blog oferuje wciągającą podróż w czasie, odkrywając fascynujące anegdoty i zapomniane opowieści. Z każdym postem Angelika wzbudza ciekawość i pogłębia uznanie dla bogatego gobelinu historii ludzkości.